کالابلاگ
راهنمای خرید لپتاپ/ قسمت چهارم

راهنمای خرید لپتاپ/ قسمت چهارم

بسیاری از افراد لپتاپ را برای حمل و نقل راحت، عملکردی کارآمد و برخی ویژگی های دیگر خریداری می کنند از این رو باید آن را بسیار کارساز دانست. لپتاپ ها در اقسام و اشکال مختلفی به تولید می رسند تا مطابق نظر و تصمیم افراد مدلی خریداری شود. در این میان باید به نوت بوک های هیبریدی، معمولی، گیمینگ، ورک استیشن و برخی دیگر اشاره کرد. هر یک از این مدل نوت بوک با ویژگی های خاص خود همراه می شوند تا مورد توجه مخاطب قرار گیرند.

اما آنچه که پیش از خرید نوت بوک اهمیت دارد، تحقیق درباره خرید مدلی کارآمد و مقرون به صرفه است. البته اگر محدودیت بودجه ای در کار نیست می توانید با توجه به نظر خود گزینه ای در نظر گیرید. به هر حال در این مطلب قصد داریم شما را برای خرید نوت بوک راهنمایی کنیم:

  • دقت در انتخاب مشخصات

هر لپتاپ همانند سیستم های دسکتاپی شامل پردازنده، حافظه رم، تراشه گرافیکی، حافظه داخلی و برخی دیگر می شود. اجزایی که موجب قرار گرفتن هر نوت بوک در دسته رده بالا یا رده پایین می شود. بنابراین هنگام خرید باید به این نوع موارد توجه بالایی صورت گیرد در غیر این صورت انتخاب با اشتباه رو به رو می شود.

  • پردازنده: در حقیقت پردازنده مغز اصلی سیستم های کامپیوتری بوده که تاثیر بسیاری روی قدرت سخت افزاری سیستم لپتاپ شما خواهد گذاشت. انتخاب یک مدل ارزان نیز باید از پردازنده مناسبی بهره ببرد و نمی شود به هر پردازنده ای اکتفا کرد. در ادامه می توانید با انواع پردازنده آشنا شوید:
  • اینتل Core i5: اگر شما به دنبال لپتاپی هستید که بتواند قیمت مناسبی داشته و عملکرد خوبی از خود نشان دهد وجود پردازنده Core i5 بسیار خوب است. در این میان سری U نه تنها قیمت کمی دارند بلکه مصرف آنها نیز مطلوب است و می توان حساب خوبی روی آنها باز کرد. پردازنده های سری Y کم مصرف بوده و مناسب کارهای سنگین نیستند. اما سری HQ با توان مصرف بیشتر برای کارهای سنگین مناسب بوده و از این رو شرکت ها آنها را روی لپتاپ های گیمینگ و مالتی مدیا قرار می دهند. البته در نسل جدید پردازنده اینتل نسل هشتمی کافی لیک تغییراتی صورت گرفته و در کنار افزایش توان، توان مصرفی کاهش پیدا کرده است.

  • اینتل Core i7: اینل مدل ها در مقایسه با Core i5 رده بالاتر هستند و با سری HQ و K که بالاترین رده های سری Core i7 شناخته شده به پایان می رسند. در این پردازنده ها چهار هسته به کار گرفته شده تا توان بالایی در اجرای بازیها از خود نشان دهند. اگرچه این سری نیز مدل Y داشته اما همانند Core i5 کم مصرف و متوسط هستند و نمی توانند قدرت بالایی را به نمایش بگذارند. پردازنده های این سری از نوع چهار هسته ای محسوب شده و سری U را نیز می توان در میان آنها مشاهده کرد. همانطور که گفته شد سری U و Y ایده آل هستند و کم مصرف به شمار می روند اما در عملکرد نباید انتظارات بسیاری داشت. در سوی دیگر سری HQ یا K رده بالا بوده و بیشتر در نوت بوک های گیمینگ به کار گرفته می شوند. خوشبختانه در نسل هشتم اینتل تغییراتی را به وجود آورده که موجب افزایش توان و مصرف کمتر شده است.
  • اینتل Core i3: پردازنده Core i3 در مقایسه با Core i5 عملکرد کمتری داشته و توان مصرفی نیز به نسبت کمتر می باشد. بنابراین نباید آن را قدرتمند پنداشت.
  • AMD Ryzen Mobile: این نوع پردازنده در حقیقت عملکردی معادل Core i7 یا Core i5 داشته و باید رقیب مستقیمی برای این سری دانست.
  • AMD A, FX or E Series: پردازنده های AMD هزینه کمی را برای خرید لپتاپ به دنبال دارند و از عملکرد قابل توجهی برخوردار هستند. البته نباید حساب ویژه ای روی آنها حساب باز کرد زیرا توان کافی را ندارند.
  • اینتل Pentium / Celeron: این نوع پردازنده ها بیشتر در نوت بوک های رده پایه به چشم میخورند و نباید انتظار داشت عملکرد بالایی از خود نشان دهند. عمده نوت بوک های زیر ۴۰۰ دلار به چنین چیپی مجهز هستند که در کنار توان مصرفی کم، توان عملکرد بالایی ندارند.
  • اینتل Core m / Core i5 / i7 “Y : این سری را باید یک سری میان رده دانست زیرا از یک سو توان مصرفی کم داشته و در سوی دیگر می توانند عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهند. بنابراین اگر به دنبال لپتاپ های خوش قیمت با عملکرد مناسب هستید، سعی کنید مدلی را تهیه کنید که از این نوع پردازنده ها برخوردار هستند.

اینتل Xeon: این نوع پردازنده ها صرفا برای دستگاه های ورک استیشنی و بسیار قدرتمند در نظر گرفته می شود. دستگاه های سروری، رندرینگ و برخی دیگر که توانایی پشتیبانی از سایر پردازنده های معمولی را نداشته و نیاز است تا چیپ های قدرتمند ذئونی روی آن جای گیرد. با این حساب باید چیپ های سری ذئون اینتل را برای چنین کاربری مناسب و قابل توجه دانست.

منبع